وی ادامه داد: مدارکی که داریم از دسامبر گذشته افزایش یافته است و این نشان دهنده افزایش تلاش ایران برای ارسال تسلیحات به گروه های نیابتی خود است.
هوک که مدعی شد بر اساس قطعنامه 1747 شورای امنیت صدور تسلیحات از سوی ایران ممنوع بوده است، شواهدی که ارائه کرد را نشان دهنده آن چیزی دانست که او صادرات رژیم قانون شکن خواند.

 

برایان هوک


رئیس گروه اقدام ایران تصویری را نشان داد که می گفت موشک زمین به هوای ساخت ایران به نام صیاد است و علائم ایرانی هم در آن دیده می شود.
وی که به طور مشخص برای انحراف از فشار بر سعودی ها که در کنگره آمریکا و در جهان شکل گرفته است، این نشست خبری را برگزار کرد، گفت علائم ایرانی گویای آن است که برایشان مهم نیست که برای زیر پاگذاشتن قطعنامه ها شناسایی شوند.
هوک این اقدام را تهدیدی برای هوانوردی در منطقه دانست و ادامه داد: یکی از سلاح های ضد تانک به نام طوفان در انباری در صحرای عرب شناسایی شد. این موشک ها توانایی حوثی ها را افزایش داده است و موشک های فجر هم وجود دارد که در هلمند قندهار یافته ایم.
وی اضافه کرد: این سلاح ها را طالبان و حماس هم استفاده کرده اند. موشک شاهد را هم ائتلاف در افغانستان یافته است که برای انجام تجسس مخفی ساخته شده است.
رئیس گروه اقدام با بیان اینکه محموله های بزرگی از تسلیحات ساخت ایرانی داریم که به گروه های شیعه داده می شود، گفت: از شیخ خالد به خاطر افشای فعالیت ایران تشکر می کنم.
هوک با اشاره به اظهارات سعید قاسمی که او را فرمانده ارشد سپاه پاسداران خواند، افزود: او به طور علنی بحرین را یکی از استان های ایران خواند و گفت ایران مرکزی برای صدور انقلاب به بحرین است. این دقیقا همان روشی است که ایران برای بی ثبات کردن خاورمیانه استفاده می کند.
وی تاکید کرد آمریکا برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی در کنار بحرین ایستاده است و ما به کار مشترکمان ادامه می دهیم تا محموله های تسلیحاتی را در منطقه شناسایی کنیم. بحرین مقر ناوگان پنجم آمریکا است و این کار ایران تهدیدی برای منطقه است.


رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا که البته اشاره نکرد چرا آمریکا با پیمودن هزاران مایل و آمدن در منطقه، پایگاه نظامی ایجاد کرده است اما اظهار کرد: قطعات کشف شده از موشک ایرانی که حوثی ها به سمت حوثی ها شلیک کرده اند را نشان می دهم که به سمت یک فرودگاه غیرنظامی در ریاض نشانه رفته بود.
هوک که خواست مساله حملات انصارالله یمن را علیه شهروندان نمایش دهد، هیچ گاه به کشته و زخمی شدن هزاران نفر شهروند یمنی به خصوص کودکان توسط سعودی ها اشاره نکرد اما از اینکه ممکن بوده است یکی از این موشک ها به غیرنظامیان اصابت کند، به شدت ابراز نگرانی کرد!
وی این ها را به عنوان نقش مخرب ایران یاد کرد و گفت: ایران از تسلیحات برای صدور انقلاب و تداوم جنگ ها استفاده می کند و این ها دو بازوی سیاست خارجی ایران هستند، قصد ایران برای افزایش مرگبار بودن و برد این تسلیحات در منطقه بسیار خطرناک است و این مهم است که مناقشات در یمن را به شکل درستی کاهش دهیم.
این به اصطلاح دیپلمات آمریکایی که تنها نوشته ها و اظهارات دیکته شده دیگرانی را قرائت می کرد که عمدتا مدافع تروریست های ضد ایرانی هستند، افزود: ایران هیچ منافع مشروعی در یمن ندارد مگر اینکه بخواهد نفوذ خطرناک خود را در یمن افزایش دهد و کنترل شیعیان را افزایش دهد.
هوک که اعتراف کرد تا کنون رسانه ها از حضور ایران در یمن گزارشی ارائه نکرده اند، برای باورپذیری اظهارات غیر مستند خود، گفت: فجایع انسانی را در یمن افزایش داده است، ایران به تامین مالی و ارائه تسلیحات به شبه نظامیان حوثی پرداخته است.
وی در اعترافی دیگر، ائتلاف سعودی را همکاران آمریکا دانست که به زعم او میلیون ها دلار به یمنی ها کمک کرده اند، در حالی ایران را متهم به صدور تسلیحات به انصار الله کرد که روز گذشته سنای آمریکا خواستار توقف فروش تسلیحات آمریکایی به ائتلاف سعودی شد. تسلیحاتی که تنها برای کشتار بی گناهان در یمن به مدت سه سال استفاده شده و تمام زیرساخت های این کشور را ویران کرده است.
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا افزود: حوثی ها به سمت سعودی موشک شلیک کرده اند و این برنامه ای است که حوثی ها در یمن برای بی ثباتی درمنطقه ادامه می دهند. در ماه های آینده نباید بر نقش ایران به عنوان یک بازیگر مشروع در یمن تاکید کنیم.
این گفته هوک دقیقا گفته و فشار سعودی ها است که تا کنون هم مانع از انجام هرگونه دیدار مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن با ایرانی ها شده است.
سعودی ها و اربابانشان در حالی که ایران را به بی ثباتی در یمن متهم می کنند و از نفوذ او بر انصار الله سخن می گویند اما تاکنون یک خبر از اینکه برای استفاده از این نفوذ بر انصارالله در آوردن آنها به میز مذاکره دیداری با مقامات ایرانی انجام شده باشد، وجود ندارد و این خود رد اکاذیب آمریکایی ها، سعودی ها و صهیونیست ها است.
وی با این ادعا که در تاریخ هیچ ارتباط مذهبی بین شیعیان 12 امامی ایران با شیعیان پنج امامی یمنی ها وجود نداشته است اما از اینکه ایران در آنجا نفوذ کند ابراز نگرانی کرد و نگفت اگر بین شیعیان اختلاف وجود داشته است، ایران چگونه می تواند آنها را با خود همراه کند.
رئیس گروه اقدام ایران در اظهاراتی آشکار، اصلی ترین دلیل نگرانی خود از نفوذ ایران در یمن را که تا کنون اظهارات بسیار متناقضی را درباره آن ارائه کرده است، این گونه برشمرد که نمی توانیم شاهد ایجاد حزب الله دیگری در یمن باشیم.
هوک ادامه داد: از سال 2006 ایران هزاران موشک با دقت بالا و اسلحه به لبنان داده است و حزب الله اکنون 100 هزار موشک در اختیار دارد و اگر به ایران اجازه داده شود که با همین آزادی عمل در یمن هم کار کند، می توانیم انتظار لبنانی شدن یمن را داشته باشیم.
وی که می کوشید شکست ائتلاف سعودی که با حمایت مشخص و همه جانبه آمریکایی ها البته به منظور فروش بیشتر سلاح انجام شده است را پنهان کند، ایران را متهم کرد که از انصارالله یمن حمایت کرده است.
رئیس گروه اقدام ایران اضافه کرد: ایران می تواند از نفوذ خود برای بی ثبات کردن منطقه ادامه دهد. این کار می تواند در تنگه باب المندب هم بی ثباتی ایجاد کند و به این ترتیب ایران می تواند بر دو تنگه هرمز و باب المندب تسلط یابد.
هوک با اشاره به گسترش نفوذ ایران در سوریه، نزدیکی های بلندی های جولان و لبنان، گفت: ما باید جلوی گسترش نفوذ ایران را در یمن بگیریم.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که بررسی کارنامه او در مسئولیت های پیشین نشان دهنده ناکامی وی بوده است، به توسعه فناوری موشکی ایران هم اشاره کرد و با یک فرض غلط که انگار برجام می بایست جلوی فعالیت های موشکی ایران را می گرفت، گفت: این فعالیت ها پس از توافق هسته ای 2015 کاهش نداده است.
هوک افزود: ایران بارها موشک های بالستیک و فضایی را آزمایش کرده است و ایران تلاش کرده است تا از این راه به عنوان ابزاری برای صدور انقلاب استفاده کند و می دانیم که در ژانویه 2017 موشک میان بردی به نام خرمشهر را آزمایش کرده است که می تواند محموله ای به وزن 500 کیلو را حمل کند و برای کلاهک هسته ای استفاده شود.
وی ادامه داد: برد تقریبی این موشک بیش از یکهزار و 500 مایل است که می تواند اروپا را به خطر اندازد، ایران بزرگترین نیروی موشک بالستیک منطقه را در اختیار دارد. هرگونه تخلفی که اجازه دهد ایران آزادانه به فعالیت خود ادامه دهد، می تواند به نیروی بسیار خطرناک موشکی تبدیل کند.

رئیس گروه اقدام ایران از اینکه موشک های ایران می تواند رژیم صهیونیستی، امارات متحده عربی وسعودی ها را تهدید کند، ابراز نگرانی کرد و گفت: در ماه گذشته، حماس موشک هایی را به سمت اسرائیل شلیک کردند و مدارکی داریم که ایران به حزب الله برای ایجاد تاسیسات موشکی کمک می کند.
هوک درباره حضور ایران در عراق که کاملا به درخواست دولت این کشور انجام شده و برای مبارزه با گروه های تروریستی بوده است که اتفاقا آمریکا و متحدان منطقه ای آن از آنها حمایت می کرده اند، اظهار کرد: ایران موشک ها را به شبه نظامیان شیعه انتقال می دهد و این هزینه بسیار سنگین و تحریک آمیزی را برای حمله به نیروهای آمریکا در بغداد و بصره داشته است.
وی بدون اشاره به نفوذ تاریخی و منطقه ایران و با این ادعا که می خواهد نیروهای نیابتی خود را از شام تا شبه جزیره عربی گسترش دهد، ادامه داد: در حالی که جهان برای صلح و ثبات در خاورمیانه تلاش می کند ما در حال خنثی کردن دستاوردهای ایران و نیروی های نیابتی آن هستیم!

رئیس گروه اقدام ایران به اعمال تحریم هایی که او شدیدترین تحریم های تاریخ آمریکا علیه ایران نامید، اشاره کرد و گفت: ما از تمام ابزار تحریمی برای فشار بر ایران استفاده می کنیم. در اوایل ماه جاری، آمریکا بقیه تحریم های اسقاط شده تحت برجام را بازگرداند و این بزرگترین اقدام یک روزه ای است که ایران را هدف قرار داده است.
هوک با این تصور که «کارزار تحریم»، آنها را «در موقعیت بسیار برتری» قرار داده است تا با آنچه او «تهدیدات ایران» نامید، مقابله کنند، افزود کارزار فشار حداکثری تا زمانی که آنچه او «دست کشیدن از سیاست های مخرب رژیم ایران» نامید، ادامه خواهد داشت.

وی در تهدیدی آشکار اظهار کرد ایران یا باید سیاست هایی که او مخرب دانست را تغییر دهد یا شاهد سقوط اقتصاد خود باشد.
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت آمریکا در دروغی آشکار، ایران را به 39 سال انتقال سلاح به نیروهای نیابتی و شبه نظامیان خود در منطقه متهم کرد که رویدادهای منطقه را تغییر داده است، گفت: ترامپ روشن کرده است که امریکا دیگر این وضعیت را تحمل نمی کند و به دنبال توافق جدید و جامع با ایران هستیم که گستره کاملی از فعالیت های مخرب ایران در منطقه را شامل خواهد شد.
هوک با اشاره به شروط 12 گانه پمپئو افزود: آزمایش موشکی و حمایت ایران از گروه های نیابتی باید پایان یابد. من با بسیاری از گروه ها و افراد دیدار کردم. بیشتر شرکای ما با ما نسبت به تهدیدهای ایران هم عقیده هستند.

وی با اعتراف به اینکه هنوز برخی از کشورها برخلاف آنچه که او شواهد متقن نامید، حاضر به پذیرش تهدیدهای ایران نییستند، گفت: این رویکرد، تهران را قادر کرده و خواهد کرد تا حضور خود را در منطقه گسترش دهد و خود را به نیروی قوی تر در منطقه خاورمیانه وحتی شاید در اروپا تبدیل کند.
در ادامه اظهارات هوک، به تعدادی از سوالات هم پاسخ داد که خبرنگار العربیه که از سعودی های ضد ایرانی تغذیه می شوند، پرسید: ابزار شما برای مقابله با نفوذ ایران در یمن و عراق چیست؟
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: حال که تحریم ها بازگشته است، رئیس جمهوری و وزیر خارجه بر اعمال این تحریم ها مصمم هستند و ما می خواهیم و می توانیم هرگونه تخلف از تحریم ها را بیابیم و آن را مجازات کنیم.

هوک افزود: به ویژه در منطقه خاورمیانه و اروپا، راهبردهایی را به اجرا در می آوریم که هرگونه تخلف یا دور زدن تحریم ها را تشخیص دهد. از جمله گسترش تسلیحاتی ایران را دنبال می کنیم. 80 درصد درآمد ایران از طریق صدور نفت انجام می شود و ما حدود یک میلیون بشکه نفت صادرات روزانه را کم کرده ایم.
وی ادامه داد فشار حداکثری ما ادامه دارد که بر مساله اقتصادی متمرکز است و همچنین بر مساله پیشگیری هم فعالیت داریم.
هوک همچنین اظهار کرد مردم را نسبت به آنچه که او «تهدید واقعی و دائمی ایران» نامید، آموزش می دهیم. به ویژه اتحادیه اروپا را تشویق می کنیم که این تحریم ها را برقرار کنند تا بتوانیم تهدید درگیری های موشکی در منطقه را مدیریت کنیم.

خبرنگار صدای آمریکا هم که در راستای سیاست های ضد ایرانی دولت ترامپ فعالیت دارد، پرسید: آیا اقدامات دیگری علیه مقامات ایران برای متوقف کردن اقدامات بدخواهانه ایران از طریق وزارت خزانه داری یا دیگران دنبال می شود و چه ابزاری برای متقاعد کردن دیگران برای پیوستن به تحریم ایران دارید؟
دیپلمات آمریکایی پاسخ داد: ما هرگز درباره تحریم هایمان از قبل اطلاع نمی دهیم و این برای ما بسیار مهم است که تا آخرین لحظه مخفی نگه داریم. اما می توانم بگویم که از زمان شروع تحریم ها از پنج نوامبر، دو مورد تحریم دیگر انجام دادیم که افرادی که می خواستند از تحریم ها فرار کنند را هدف قرار دادیم.
هوک افزود: ما تا کنون بسیار موفق بوده ایم، با بازگرداندن فشار اقتصادی که اقتصاد ایران را به جایی می برد که «رژیم» را مجبور کند تا تصمیم بگیرد این رفتار انقلابی ارزش پرداخت چنین هزینه ای دارد. سیاست ما این است که توازن قدرت را به نفع شرکای خود برگردانیم. ایران چند سال خیلی موفق عمل کرد و بخشی از توافق هسته ای باعث شد ایران بتواند فعالیت آزادتری داشته باشد.
وی مدعی شد که شرکای آمریکا با آنها همراه هستند و بیش از 100 شرکت گفته اند که با ایران نمی خواهند کار کنند.

خبرنگار فرانس پرس پرسید: آیا می توانید درباره چرایی انتخاب این زمان را برای چنین کاری انجام داده اید، توضیح دهید. به خصوص در زمانی که علیه سعودی ها مسایلی مطرح شده است. آیا تلاش دارید افکار را از سعودی ها منحرف کنید؟
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: به این دلیل است که مدارک ما افزایش یافته است.
هوک که درمانده بود چه پاسخی ارائه دهد، آنچه که او رژیم ایران نامید را به افزایش فروش تسلیحات متهم کرد و گفت ما امیدواریم که روزی در این اتاق چنین تسلیحاتی را شاهد نباشیم و این را کاهش دهیم. این بخشی از عملکرد کارزار ایران است که سعی می کند تسلیحات را به خاورمیانه بفرستد.
وی با بی ارتباط دانستن زمان طرح این مساله با سعودی ها گفت: وزیران خارجه و دفاع آمریکا روز گذشته صحبت کردند و پمپئو مقاله ای را در وال استریت ژورنال نوشت و سیاست ما را درباره سعودی ها تشریح کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا بر اساس ضرب المثل معروف ایرانی «روباه و شاهد» افزود: بسیاری از این چیزهایی که در اینجا می بینید را سعودی ها به دست آورده اند. این تهدیدی است که بحرین، امارات و سعودی ها تحت تاثیر آن قرار دارند.
خبرنگار الحره پرسید: نظرتان درباره کار سنا برای توقف حمایت از سعودی ها چیست؟ شما از افزایش خطر در صورت عدم اقدام صحبت کردید؛ در حالی که تحریم های حداکثری را اجرا می کنید آیا چیزی جز حمله نظامی مدنظر دارید؟
رئیس گروه اقدام ایران درباره یمن گفت: توقف حمایت از سعودی ها در یمن، خسارات بسیار زیادی را به امنیت ملی ما و شرکای منطقه ای ما در خاورمیانه وارد خواهد کرد!
هوک افزود: در یمن سه ماموریت حیاتی را دنبال می کنیم، با حوثی ها می جنگیم، با القاعده مبارزه می کنیم و از آمریکایی هایی که در سعودی حضور دارند یا در این آب راه های راهبردی در یمن عبور می کنند، محافظت می کنیم!

وی البته هیچ توضیحی نداد که چرا باید با مردمی که خواست آنها به دست گرفتن سرنوشت خود برای اداره کشور است، مبارزه کنند و چرا سعودی ها از سال 2015 حمله جنایت کارانه خود را به این کشور شروع کردند. در حالی که انصار الله تا پیش از آن، هیچ تعرضی به سعودی ها نداشت.
این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: ما می خواهیم یمن هرچه زودتر به صلح برسد. ما اهداف متعددی داریم و آن را به صورت موازی دنبال می کنیم به گونه ای که متیس در میان نیروهای امنیتی یمنی ظرفیت سازی می کند، ما باید توانایی دفاعی شرکای منطقه ای خود را افزایش دهیم.
هوک اضافه کرد: همزمان ما خواستار پایان فوری جنگ ها هستیم! و امیدواریم همه طرف های درگیر در نشست مشورتی در سوئد در دفتر مارتین گریفیتس نماینده سازمان ملل در سوئد شرکت کنند.
وی درباره گزینه نظامی علیه ایران هم گفت: بعد از حمله شبه نظامیان شیعه به تاسیسات دیپلماتیک ما در بصره و بغداد، رئیس جمهوری آمریکا بیانیه ای منتشر کرد و گفت هریک از دیپلمات های ما مورد هدف قرار گیرند، اقدامات شدیدی انجام خواهد شد.

رئیس گروه اقدام ایران مدعی شد گفته ایم که برای استفاده از نیروی نظامی در محافظت از منافعمان هیچ تردیدی نخواهیم کرد و فکر می کنم آنها به خوبی درک می کنند. در حالی که گزینه نظامی را روی میز داریم اما ترجیح ما این است که از ابزارهای دیپلماتیک استفاده کنیم.
هوک خروج از برجام را فرصتی برای استفاده از همه ابزار علیه ایران توصیف کرد و گفت: تیم هایی از وزارت خارجه و خزانه داریم که تا کنون به 40 کشور رفته اند و ساز و کار رژیم تحریم ها را توضیح داده اند و از پیشرفت های حاصله بسیار خرسندیم وکارهای بیشتری هم انجام خواهد شد.
وی افزود: حفظ توافق هسته ای ایران نمی تواند به قیمت بی ثباتی منطقه ای تمام شود. این که فقط ایران از برجام تبعیت می کند به معنای آن نیست همه چیز مرتب است. موشک هایی که می بینید یک تهدید فزاینده بسیار جدی است. 

 

برترین مقالات را در مجله آفُــــــآن پیگیر باشید